برگزاری کمیته بهداشت محیط کرونا درفرمانداری
فرماندارشهرستان ازاقدامات وعملکرد حوزه سلامت درفازاول شیوع کرونا تشکر کرد

جلسه بهداشت محیط در ستاد کرونا             فرمانداری99/03/20

آقای رییسی معاون عمرانی فرمانداری ضمن تشکر ازعملکرد بهداشت ودرمان درشهرستان با مروری بر عمل به مصوبات ستاد کرونا از ابتدا تا کنون گفت:درحال حاضر مردم حساسیت قبلی را ندارند. و احتمالاً برگشت به حالت قبل داشته باشیم و انتظار می رود که مجموعه های اجتماعی و.... دستورالعمل ها را رعایت نمایند.

 

آقای حسینی زاده رییس مرکزبهداشت شهرستان(دبیرجلسه کمیته بهداشت محیط )گفت :

عمده ترین مشکل درمدیریت بیماری واجرایی شدن دستورالعملها عدم هماهنگی دستگاهها درابلاغ پروتکل های بهداشتی می باشد.می باشد.

 

دبیرکمیته افزود:آمارمواردمشکوک نمونه گیری شده از ابتدا تا کنون نمونه گیری 420موردبوده است.

رویه نمونه گیری درفاز دوم کمی متفاوت بافازاول خواهدبود نمونه گیری بیشتر از موارد تماس افراد بایکدیگر است که شیوع پیداکرده وطبق اظهارات وزارت بهداشت ویروس ضعیف نشده و هوای گرم می تواند درگیری افرادی را بخاطر ارتباط فعالیتها با همدیگر کمتر کند. بحث دیگراین که ازفرمانداری می خواهیم با توجه به پیش بینی های انجام شده انتظار داریم نقاهتگاه به زودی آماده شود.

وی افزود ،تاکنون تیم مراقبت فعال مرکزبهداشت برای بیماران کرونایی تمام مراحل مراقبتی را کاملاً انجام داده است .

آقای حسینی زاده درخصوص عوامل تاثیر گذاردر رنگ بندی مناطق توسط ستادکرونا برای مناطق مختلف کشور این گونه توضیح داد که: تعداد افراد بستری دربخشهای عفونی وICU که نیاز به مراقبت بیشتری دارندو بیماران کرونا مثبت و فوت ناشی از کروناوضعیت رنگ بندی برای آن منطقه اعلام می شود.برهمین اساس درحال حاضرفردوس جزء مناطق زرد اعلام شده است .

برای آزاد سازی اماکن ،فعالیت بارعایت  دستورالعمل های ابلاغی بلامانع است.

فعلا گیم نت ها و کتابخانه ها جزء محلهای پر خطر هستند،رستوران ها و تالارها در هیچ جای کشور مجاز به فعالیت نیستند،

مهدکودک ها مجاز نیستند. مدارس فعالیت دارند و مراقبتهاباید انجام شود.

آبسردکن ها باید غیر فعال باشند ، هتل یا رستوران ها فقط بخش پخت و پز فعالیت داشته باشند نه صرف غذادر محل ، روز بازارها تعطیل هستند،کلاسهای آموزشی حجاج تا دستورات بعدی تعطیل ولی ممکن است اجازه فعالیت بگیرند.

ضدعفونی خودپردازها درسطح شهرستان برعهده بانک هاخواهدبودکه باید طبق دستورالعمل های ابلاغی انجام شود

در فاز دوم پیشگیری از کرونا : آزاد سازی مشاغل و فعالیت ها مطرح است.

رییس مرکز بهداشت درتوضیخ اعلام آمارها گفت:اعلام آمارمبتالایان مربوط به آدرس محل سکونت وی می شود .چون نظام مراقبت باید از شهرستان محل سکونت بیمار پیگیری و تداوم یابدلذاچنانچه بیماری ازشهردیگری باشد جزو آمار شهر محل زندگی خودش محسوب می شود.

آزاد سازی مشاغل و فضاها گام به گام است نه یک دفعه ای ،کلاسهای مشاوره ازدواج با رعایت پروتکل های بهداشتی درحال انجام است .

 

فرماندار فردوس به عنوان رییس ستاد کرونا شهرستان گفت :باآنکه بیماری کرونا نو ظهور بوده و در مدت کوتاهی باید تصمیم گیری می شد ایران در جهان یکی از کشورهای موفق بوده ومدیریت این بیماری توسط مسئولین و همکاری مردم خوب بوده است .

سیاست حاکمیت این است که فعالیتها آغاز شود تا امکان موارد بازگشایی ها بیشتر شود.

ابلاغ ستاد ملی کرونا چون ملی است به استانها هم ابلاغ می شود و نحوه اجرا در استانها و شهرها متفاوت است وقطعادرشهرهای بزرگ کار سخت تر است وممکن است تخلفات وگریزازپروتکل صورت گیرد ولی مبنای قانونی ندارد.

 آقای میرزایی پیشنهادکرد بعضاً مواردمطرح درجلسه را که نمی توان تصمیم گرفت بهتر است در جلسه استانی مطرح و اگر انعطاف و گشایش کاری باشد تصمیمی اتخاذ گردد.

وی درخصوص برآوردحداکثر خطرات اقتصادی-اجتماعی  برای بیماری کرونا این گونه بیان کردکه د رمحدودیت ها وکنترل های اجتماعی نهایتا به ممکن است به آسیب اجتماعی افراد منجرمی شود ولی درحالت دوم ابتلا به کرونامنجر به مرگ مردم می شود پس وضعیت سلامت مردم مهمتر است.

درروزهای گذشته باافزایش موارد درشهرستان  مواجه شدیم در صورتی که در طول مدت 3 ماه گذشته ماردمبتلا به کرونا26 نفربوده است.

علائم بیماری حاد تر شده است واعمال مراقبتها ضروری است.ممکن است خطرات ناشی از بیماری بیشتر شود و باید فضای حساس سازی برای مردم ادامه داشته باشد و مجوزها در شهرستان هابرای اجرایی بودن تا زمانی است که وضعیت رنگی مناطق حفظ شود وزمانی که رنگ منطقه تغییر کر خودبه خود مجوزها نیز تغییر می کند.

وضعیت قرمز شهرستان فردوس دردوهفته گذشته به این دلیل بوده که از لحاظ حساسیت کادر درمان کارش را خوب انجام داده و حساس بوده و افراد بیشتری با کمترین علایم بستری و مراقبت می شده است لذا ماباید اززحمات بهداشت ودرمان شهرستان تشکر کنیم .

درپایان رییس ستادکرونای شهرستان به سوالات حاضرین واصحاب رسانه پاسخ هایی راارایه داد.

 

 

منبع:
شبکه بهداشت و درمان فردوس
تعداد بازدید:
308
تاریخ:
1399/03/21
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند می باشد.      آخرین بروزرسانی:1399/06/24
Powered by DorsaPortal